مزایای رنگ طبیعی : پاپریکا

red-paprika-pepper-on-white-background_4jzexsrke__F0000

نام شیمیایی:

پاپریکا، اولئورزین پاپریکا.

فرمول: C181H251NO12

وزن مولکولی:۲۶۳۲٫۹۹۴ g/mol

کاپسسین:

۸-Methyl-N-vanillyl-trans-6-nonenamide: Preferred Name

(E)-8-Methyl-non-6-enoic acid 4-hydroxy-3-methoxy-benzylamide : AutoNom Name

رنگ پاپریکا در کدکس با کد E160c شناخته می شود. و در سیستم شماره گذاری جهانی شماره ۱۶۰c(ii) به پاپریکا اختصاص داده شده است.

رنگ پاپریکا در  اروپا با کد E160c و در ایالت متحده آمریکا با  کد ۲۱ CFR § ۷۳٫۳۴۵ شناخته می شود. رنگ اولئورزین پاپریکا در بسیاری از کشور های دنیا به عنوان رنگ غذایی با شرایط GMP شناخته می شود. و می تواند در همه مواد غذایی که در دسته بندی۱-۱۶ GSFA قرار می گیرد استفاده شود.

مشخصات پاپریکا:

این ادویه از فلفل تند و شیرین به دست می اید. پاپریکا ادویه ای با رنگ روشن قرمز است که به روش های مختلف خشک می شود.

در تنوع رنگی پاپریکا می توان رنگ قرمز تیره تا قهوه ای روشن را مثال زد. تنوع طعم در  پاپریکا از شیرین تا تند می باشد.

پاپریکای تند شامل پوسته ، گوشت و دانه پاپریکا می باشد و در پاپریکای شیرین دانه کمتری دارد.

کاپسسین از ترکیبات اصلی پاپریکا است .

استفاده از این رنگ علاوه بر اینکه ممنوعیتی در مواد غذایی ندارد بلکه فواید زیر را نیز دارد:

فواید پاپریکا:

۱:آنتی باکتریال

از مزایای خواص آنتی باکتریایی پاپریکا می توان به کمک به سلامتی در برابر باکتری هایی چون: سالمونلا و اشرشیاکلی اشاره کرد.

پاپریکا به طور قطع این باکتری ها را متوقف نمی کند، اما رشد آن ها را کند می کند.

 

۲: ضد تورم

از مهم ترین فوایدی که پاپریکا دارد می توان به خاصیت ضد تورمی که کاپسسین دارد اشاره کرد که به بهبود آرتروز و درد مفاصل کمک می کند.

۳: آنتی اکسیدان

خاصیت آنتی اکسیدانی قوی که پاپریکا دارد به دلیل غنی بودن آن از ویتامین های A و E  می باشد.

۴: تسکین دهنده درد

کاپسسین چنانچه به صورت خارجی استعمال شود نقش موثری در تسکین درد دارد. پمادها و کرم های زیادی وجود دارد که از کاپسسین در آن ها برای تسکین درد هایی چون سر درد، آرتروز و پسوریاسیز استفاده می شود.

۵: محرک

از خصوصیات دیگر کاپسسین خاصیت محرک بودن آن می باشد.

محرک تولید سالیویا و اسید معده است که از ترکیبات ضروری برای هضم می باشند . محرک سیستم قلبی و بهبود سیستم گردش خونی و فشار خون می شود.

۶: بهبود بینایی

پاپریکا منبع زاگزانتین می باشد که آنتی اکسیدانی است که منبع ویتامین A  و آنتی اکسیدان است و از کاتاراکت ( آب مروارید) و مشکلات بینایی جلوگیری می کند. زاگزانتین آنتی اکسیدانی است که که از هسته سلولی  و سلول های چشمی که مسئول دید واضح و تشخیص رنگ هستند محافظت می کند.

۷: بهبود کیفیت خواب:

پاپریکا با تاثیر روی سیستم عصبی تاثیرات مفیدی دارد که می توان به تولید ملاتونین اشاره کرد.

ملاتونین که به عنوان هورمون خواب شناخته می شود. با تنظیم سیکل خواب منجر به بهبود کیفیت خواب می شود و  از اختلالات خواب جلوگیری می کند.

۸: کاهش فشار خون:

کاپسسینی که در پاپریکا است در کاهش فشار خون تاثیر به سزایی دارد، مصرف منظم و متعادل آن در بهبود سیستم گردش خون و کم کردن فشار خون تاثیر گذار است.

 

 

 

 

 

 

دیگر مواد مغذی موجود در پاپریکا:

آهن:

یک قاشق غذا خوری از پاپریکا ۹% آهن مورد نیاز روزانه شما را تامین می کند( براساس ۲۰۰۰ کالری مورد نیاز روزانه). آهن به حمل اکسیژن  و حفظ سطح انرژی در بدن کمک می کند. آهن موجود در پاپریکا با رساندن اکسیژن کافی به سلول های پوستی از ریزش مو جلوگیری میکند.

ویتامین A :

پاپریکا ترکیبات شیمیایی متفاوتی دارد که در بدن به ویتامین A تبدیل می شوند. یک قاشق چای خوری از پاپریکا ۳۷% ویتامین A مورد نیاز  روزانه شما را تامین می کند( براساس ۲۰۰۰ کالری مورد نیاز روزانه). ویتامین   A که به رشد سلولی کمک می کند نقش آنتی اکسیدانی و مهمی را در بدن ما ایفا می کند.

ویتامین E

ویتامین E آنتی اکسیدانی هست که برای سلامتی و پوست ضروری می باشد. یک قاشق چای خوری از پاپریکا ۵% ویتامین E مورد نیاز روزانه شما را تامین می کند.

منبع غنی ویتامین B6 یا پیرودوکسین:

یک قاشق چای خوری از پاپریکا ۴% ویتامین B6 مورد نیاز روزانه شما را تامین می کند. ویتامین B6 در ساختار کوآنزیم هایی که منجر به تولید گلوکز می شوند و همچنین در تولید هموگلوبین و کاهش ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی نقش دارد و همچنین این ویتامین در انتقال بهتر اکسیژن به سلول ها در بافت های بدن نقش دارد خصوصا زمان هایی که بدن فعالیت بیش تری دارد کمک به حفظ اثرات فیزیکی  و دوام بهتر بدن در این شرایط می کند. همچنین این ویتامین در شکستن  کربوهیدرات و سنتز گلیکوژن و حفظ سطح انرژی دارد. دریافت به اندازه ویتامین B6 در جلوگیری از خستگی و بی حالی و افسردگی موثر است.

ویتامین C :

ویتامین C در پاپریکا به مقدار زیاد وجود دارد و برای تقویت سیستم ایمنی  عامل مهمی می باشد. پاپریکا ۶-۹ برابر گوجه فرنگی ویتامین C دارد . پاپریکا در رژیم روزانه نقش ماده ای موثر برای تامین ویتامین C مورد نیاز را می تواند ایفا کند.

فقط ۱۰۰ گرم از پاپریکا می توان ۳۴٫۹ گرم از  فیبر مورد نیاز رژیم شما را تامین کند. هر چند که توصیه نمی شود این مقدار یکدفعه مصرف شود.

 

پاپریکا می تواند از سرطان جلوگیری می کند،

می توان گفت که افزودن پاپریکا به رژیم غذایی به دلیل خواص دارویی که دارد مفید است.