فواید دانه های آفتاب گردان برای سلامتی

201986-3504x2336-sunflower-seeds

خوشمزه، تخم مرغ و دانه های آفتابگردان شکننده به طور گسترده ای به عنوان غذاهای سالم به حساب می آیند. آنها انرژی زیادی دارند؛ دانه های ۱۰۰ گرم دانه ای حدود ۵۸۴ کالری دارند. با این حال، آنها یکی از منابع باور نکردنی سلامت هستند که از مواد مغذی، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و ویتامین ها استفاده می کنند.
مقدار زیادی کالری آنها از اسیدهای چرب است. این دانه ها به ویژه اسید لینولئیک اسید چرب غیر اشباع شده غلیظ هستند که ۵۰٪ اسید های چرب را در آنها تشکیل می دهند. آنها همچنین در اسید اولئیک mono-unsaturated هستند که باعث کاهش LDL یا “کلسترول بد” می شود و HDL یا “کلسترول خوب” را در خون افزایش می دهد. تحقیقات تحقیقاتی نشان می دهد که رژیم مدیترانه ای که غنی از چربی های غیرمستقیم است، به منظور جلوگیری از بیماری های عروق کرونر و سکته مغزی با استفاده از مشخصات طبیعی لیپید سرم کمک می کند.
مانند دانه های دیگر و آجیل، آفتابگردان نیز یک منبع عالی از پروتئین های حاوی آمینو اسید های با کیفیت خوب مانند تریپتوفان هستند که برای رشد ضروری است، به ویژه در کودکان. فقط ۱۰۰ گرم بذر حدود ۲۱ گرم پروتئین (۳۷٪ از مقادیر توصیه شده روزانه) را فراهم می کند.
همچنین دانه های آفتابگردان حاوی ترکیبات پلی فنل مانند کلرژن واکنش، اسید کینیک و اسیدهای کافئین می باشند. این ترکیبات ضد عفونی کننده طبیعی هستند که به حذف مولکول های اکسید کننده مضر از بدن کمک می کند. علاوه بر این، اسید کلروژنیک کمک می کند تا کاهش قند خون با محدود کردن تجزیه گلیکوژن در کبد.
علاوه بر این، دانه ها واقعا منبع غنی از ویتامین E هستند؛ حاوی حدود ۳۵٫۱۷ گرم در هر ۱۰۰ گرم (حدود ۲۳۴ درصد از RDA) است. ویتامین E یک آنتی اکسیدان محلول در چربی قدرتمند است که برای حفظ یکپارچگی غشاء سلولی غشاهای مخاطی و پوست با محافظت از رادیکال های مضر اکسیژن ضروری است.

دانه های آفتابگردان یک منبع عالی از ویتامین E هستند، آنتی اکسیدان محلول در چربی اولیه بدن است. ویتامین E در طول بدن رادیکال های آزاد را خنثی می کند و در غیر این صورت به ساختارهای حاوی چربی و مولکول ها مانند غشاهای سلولی، سلول های مغزی و کلسترول آسیب می رساند. با محافظت از این مولکول های سلولی و مولکولی، ویتامین E دارای اثرات ضد التهابی قابل توجهی است که منجر به کاهش علائم در آسم، استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید می شود، شرایطی که رادیکال های آزاد و التهاب نقش مهمی دارند. همچنین نشان داده شده است که ویتامین E در کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ، کمک به کاهش شدت و فراوانی گرگرفتگی در زنان یائسگی و کمک به کاهش عوارض دیابت است.

علاوه بر این، ویتامین E نقش مهمی در جلوگیری از بیماری قلبی عروقی دارد. ویتامین E یکی از آنتی اکسیدان های اصلی موجود در ذرات کلسترول است و از بروز رادیکال های آزاد در اکسیداسیون کلسترول جلوگیری می کند. تنها پس از اکسیداسیون، کلسترول قادر به پیوند با دیواره های خونی است و فرایند آترواسکلروز را آغاز می کند که می تواند منجر به مسدود شدن شریان ها، حمله قلبی یا سکته مغزی شود. دریافت مقدار زیادی از ویتامین E می تواند به طور قابل توجهی کاهش خطر ابتلا به آترواسکلروز را کاهش دهد. در واقع، مطالعات نشان می دهد افرادی که مقادیر بالایی از ویتامین E را دریافت می کنند، خطر مرگ و میر ناشی از حمله قلبی را نسبت به افرادی که مصرف غذاهای ویتامین E در آنها حاشیه یا ناکافی است، پایین می آورد.
هسته آفتابگردان یکی از بهترین منابع گروه B-ویتامین است. آنها منابع بسیار خوبی از ویتامین B-پیچیده مانند نیاسین، اسید فولیک، تیامین (ویتامین B1)، پیریدوکسین (ویتامین B6)، پانتوتنیک اسید و ریبوفلاوین هستند.
آفتابگردان منابع باور نکردنی اسید فولیک هستند. ۱۰۰ گرم هسته شامل ۲۲۷ میکروگرم اسید فولیک است که حدود ۳۷ درصد از مصرف روزانه توصیه می شود. اسید فولیک برای سنتز DNA ضروری است. هنگامی که در دوره پیش از مفهوم مادران پیش بینی شده است، ممکن است از نقص لوله عصبی در نوزاد جلوگیری شود.
نیاسین و پیریدوکسین دیگر ویتامین های B-پیچیده ای هستند که فراوان در دانه های آفتابگردان یافت می شود. حدودا ۸٫۳۵ میلی گرم یا ۵۲ درصد از نیازین مورد نیاز روزانه فقط ۱۰۰ گرم دانه است. نیاسین باعث کاهش میزان LDL-کلسترول در خون می شود. علاوه بر این، فعالیت GABA را در داخل مغز افزایش می دهد که به نوبه خود باعث کاهش اضطراب و نوروسی می شود.
دانه ها منابع فوق العاده غنی از بسیاری از مواد معدنی ضروری هستند. کلسیم، آهن، منگنز، روی، منیزیم، سلنیوم و مس در دانه های آفتابگردان مخصوصا متمرکز می شوند. بسیاری از این مواد معدنی نقش مهمی در استخراج مواد معدنی، تولید گلبول قرمز، ترشح آنزیم، تولید هورمون و همچنین تنظیم فعالیت های عضلات قلب و اسکلتی دارند.
آرام نوا، عضلات و خونهای شما با منیزیم دانه آفتابگردان

دانه های آفتابگردان منبع خوبی از منیزیم هستند. مطالعات متعدد نشان داده است که منیزیم به کاهش شدت آسم، کاهش فشار خون بالا و جلوگیری از سردرد میگرنی کمک می کند و همچنین کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد.

منیزیم برای استخوان های سالم و تولید انرژی نیز ضروری است. حدود دو سوم منیزیم در بدن انسان در استخوان های ما دیده می شود. بعضی به استخوان ها کمک می کنند که ساختار فیزیکی خود را داشته باشند، در حالی که بقیه در سطح استخوان یافت می شوند، جایی که برای بدن برای نگهداری آن به صورت مورد نیاز است.
منیزیم متعادل کلسیم، در نتیجه کمک به تنظیم عصب و تن عضلانی. در بسیاری از سلول های عصبی، منیزیم به عنوان خود مسدود کننده کانال کلسیم طبی خود عمل می کند، از کلسیم از عجله به سلول عصبی و فعال کردن عصب جلوگیری می کند. با مسدود کردن ورود کلسیم، منیزیم اعصاب ما را حفظ می کند (و رگ های خونی و ماهیچه هایی که آنها از بین می روند) آرام است. اگر رژیم غذایی ما باعث کم شدن مقدار منیزیم شود، کلسیم می تواند ورود آزاد را به دست آورد و سلول عصبی می تواند بیش از حد فعال شود، پیام های زیادی ارسال می شود و باعث انقباض بیش از حد می شود. منیزیم ناکافی می تواند به فشار خون بالا، اسپاسم عضلانی (از جمله اسپاسم عضله قلب یا اسپاسم از راه های هوایی ناشی از آسم) کمک کند. همچنین سردردهای میگرنی، مانند گرفتگی عضلات، تنش، درد و خستگی.
پیشگیری از تخریب و جلوگیری از سرطان از سلنیوم آفتابگردان بهبود یافته است
دانه های آفتابگردان نیز منبع خوبی از سلنیوم هستند، که معدنی است که از نظر بنیادی برای سلامت انسان است.
• Selenium نشان داده شده است که موجب تخریب DNA و سنتز در سلول های آسیب دیده، برای مهار تکثیر سلول های سرطانی و ایجاد آپوپتوز، توالی خود تخریب بدن برای از بین بردن سلول های پوشیده یا غیر طبیعی است. Selenium نشان داده شده است که موجب تخریب DNA و سنتز در سلول های آسیب دیده می شود.
• فقط تعداد انگشت شماری از دانه های آفتابگردان در روز، مقدار زیادی از آنتی اکسیدان های فنولی، مواد معدنی، ویتامین ها و پروتئین را توصیه می کند.
• مهار کننده دیابت: دانه های آفتابگردان می توانند شدت و فرکانس گرگرفتگی را در زنان یائسگی کاهش دهند، در نتیجه کاهش عوارض دیابت را کاهش می دهد.
• جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی: دانه های آفتابگردان همچنین می توانند از وقوع بیماری های قلبی عروقی جلوگیری کنند. مطالعات نشان داده اند افرادی که مقدار خوب ویتامین E مصرف می کنند در معرض خطر مرگ و میر ناشی از حمله قلبی هستند. دانه های آفتابگردان سطح کلسترول را در خون کاهش می دهند. ویتامین E همچنین از رادیکال های آزاد شده از اکسیداسیون کلسترول جلوگیری می کند. کلسترول اکسید شده به رگ های خونی پیوند می خورد و روند آترواسکلروز را آغاز می کند، که می تواند باعث انسداد شریان ها، منجر به حمله قلبی و سکته مغزی شود.
• سلامت پوست: مصرف منظم دانه های آفتابگردان به پوست می افزاید. این مبارزه با اشعه UV است و پوست را جوان و زیبا نگه می دارد. مس در دانه های آفتابگردان مورد نیاز برای تولید ملانین، رنگدانه است که به پوست رنگ آن.

 

(Source: USDA National Nutrient data base)
Principle Nutrient Value Percentage of RDA
Energy ۵۸۴ Kcal ۲۹%
Carbohydrates ۲۰ g ۱۵%
Protein ۲۰٫۷۸ g ۳۷%
Total Fat ۵۱٫۴۶ g ۱۷۲%
Cholesterol ۰ mg ۰%
Dietary Fiber ۸٫۶ g ۲۳%
Vitamins
Folates ۲۲۷ µg ۵۷%
Niacin ۸٫۳۳۵ mg ۵۲%
Pantothenic acid ۱٫۱۳۰ mg ۲۲%
Pyridoxine ۱٫۳۴۵ mg ۱۰۳%
Riboflavin ۰٫۳۵۵ mg ۲۷%
Thiamin ۱٫۴۸۰ mg ۱۲۳%
Vitamin A ۵۰ IU ۱٫۶%
Vitamin C ۱٫۴ ۲%
Vitamin E ۳۵٫۱۷ mg ۲۳۴%
Electrolytes
Sodium ۹ mg ۱%
Potassium ۶۴۵ mg ۱۴%
Minerals
Calcium ۷۸ mg ۸%
Copper ۱٫۸۰۰ mg ۲۰۰%
Iron ۵٫۲۵ mg ۶۳%
Magnesium ۳۲۵ mg ۸۱%
Manganese ۱٫۹۵۰ mg ۸۵%
Phosphorus ۶۶۰ mg ۹۴%
Selenium ۵۳ µg ۹۶%
Zinc ۵٫۰۰ mg ۴۵%
Phyto-nutrients
Carotene-ß ۳۰ µg
Crypto-xanthin-ß ۰ µg
Lutein-zeaxanthin ۰ µg