اسید چرب ترانس

5828886d8087dfaf1bd749e65bebc2b1

در سال ۲۰۰۳ سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که مقدار اسید چرب ترانس در رژیم غذایی نباید بیشتر از ۱% باشد.

در سال ۲۰۱۳ سازمان غذا و دارو آمریکا اعلام کرد روغن های هیدوژنه شده  که اسید چرب ترانس دارند برای سلامتی مناسب نیستند که این موضوع تولید صنعتی روغن های با اسید چرب ترانس در رژیم غذایی را ممنوع کرد.

در ۱۶ ژانوئیه سال ۲۰۱۵  سازمان غذا و دارو آمریکا سالم نبودن اسیده ای چرب ترانس در رژیم غذایی را نهایی کرد و سه سال برای حذف اسید چرب ترانس از تولید مواد غذایی صرف کرد.

پیوند دوگانه به دو شکل سیس و ترانس است.در شکل ترانس زنجیره کربنی در جهات مخاف هم در پیوند دوگانه قرار دارد. در حالی که در پیوند سیس زنجیره کربنی در یک سمت پیوند دوگانه وجود دارد.

به دلیل نگرانی هایی که در رابطه با اسید چرب ترانس وجود دارد.  آکادمی ملی علوم اعلام کرده که برای مصرف اسید چرب ترانس مقدار مناسبی وجود ندارد.هیچ مقدار مورد نیازی برای اسید چرب ترانس وجود ندارد. و افزایش مقدار اسید چرب ترانس در افزایش بیماری های قلبی عروقی تاثیر دارد.

اثر اسید چرب ترانس در بیماری های قلبی و عروقی به خوبی پذیرفته شده است، اثر اسید چرب ترنس روی دیابت هنوز در حال تحقیق است.میزان اسید چرب ترانس روی متابولیسم زنجیره بلند اسیدهای چرب چند غیر اشباعی اثر تخریبی دارد، و دریافت اسید چرب ترانس در زمان بارداری روی هوش نوزادان در زمان تولد اثر دارد.

رژیم غذایی که اسید چرب ترانس بالایی دارند ریسک بیماری های قلبی  را بیشتر می کند و باعث افزایش فشار خون  و چاقی می شود.و همچنین در ایجاد دیابت نوع ۲ اثر دارد.

افزایش ریسک بیماری های عروقی از مهمترین موارد ریسک مصرف بالای اسیدچرب ترانس است.

بیماری آلزایمر: تحقیقات منتشر شده روان پزشکی در فوریه ۲۰۰۳ نشان از افزایش بیماری آلزایمر با مصرف اسید چرب ترانس و اسید چرب اشباع است. میزان بروز بیماری آلزایمر را در افراد سالمند افزایش می دهد.

دیابت: ریسک بیماری دیابت نوع ۲ با مصرف  اسید چرب ترانس افزایش می یابد.

چاقی:تحقیقات نشانگر افزایش وزن و چربی دور شکم با مصرف اسید چرب ترانس است جدا از کالری دریافتی مشابه.

عملکرد ضعیف کبد: متابولیسم اسید چرب ترانس در کبد از دیگر چربی ها متفاوت است که دلتا ۶ دساچوراز را تحت تاثیر قرار میدهد. دلتا ۶ دساچوراز آنزیمی است که برای پوشش اسیدهای چرب ضروری آراشیدونیک و پروستاگلاندین که هر دوی این اسیدهای چرب برای عملکرد سلول ها مهم هستند.

بارداری در زنان: در مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۷، هر افزایش ۲%در دریافت انرژی از اسیدهای چرب ترانس غیر اشباع،با ۷۳% ریسک بالای بارداری اثر دارد. مصرف آن توسط زنان باردار باعث کاهش وزن نوزاد حین تولد می شود. درون شیر مادران شیرده وارد شده و میزان اسیدهای چرب ضروری را کاهش می دهد.

افسردگی مزمن:تحقیقات اسپانیایی با تحقیق روی رژیم ۱۲۰۵۹ شخص بالای ۶ سال نشان میدهد که افرادی که اسید چرب ترانس زیادی مصرف می کنند ۴۸% ریسک بیماری افسردگی را زیاد می کند نسبت به افرادی که اسید چرب ترانس مصرف نمی کنند.

از دیگر مضرات اسیدهای چرب ترانس:

تشکیل پلاکهای شریانی را افزایش داده و موجب ایجاد اشکال در جریان خون ، پرفشاری خون ، بیماری قلبی ـ عروقی و سکته می گردد.

بدن را مستعد ابتلا به سرطان ، بیماری ام اس ( MS ) و چاقی می کند.

باعث مهار عملکرد مثبت اسید چرب امگا۳ و امگا ۶ می شود.

قدرت ارتجاعی رگ های خونی را کاهش می دهد.

باعث ایجاد واکنش آلرژیک و عفونت ها می شود.

چربی های ترانس با افزایش کلسترول بد خون که می تواند منجر به شرایطی چون حملات و سکته های قلبی شود، در ارتباط است.

یک مطالعه نشان داده است که چربی های ترانس همچنین می توانند ریسک مشکلات باروری را افزایش دهند. محققان دانشگاه هاروارد بوستون می گویند مصرف فقط ۴ گرم چربی ترانس در هر روز می تواند موجب نازایی در زنان شود.

مطالعه ی دیگری که در مجله ی آمریکایی “اپیدمیولوژی” منتشر شده است، نشان می دهد که مصرف زیاد چربی های ترانس می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.

 

محصولات شرکت گروه صنعتی لینا هدیه ای برای سلامت شماست.

ما بر این باوریم که مصرف کنندگان محصولات ما لیاقت بهترین کیفیت را دارند به همین منظور با تولید محصولات بدون اسید چرب ترانس سلامت را به مصرف کننده هدیه میدهیم.